HABERLER & DUYURULAR

# Kamuoyunun dikkatine 24.06.2017
# UHE 13.GENEL KURUL SONUÇLARI VE BAŞKANIN MESAJI 27.02.2017
# UHE Y.K Başkanı Turgay Olcay ın İNŞAAT TRENDY mecmuasındaki röportajı. 22.02.2017
# Forum Piscine 9.Pool &Spa kongresi ve Eusa Fotoğraf yarışması ödül töreni. 17.02.2017
# Üyelerimizden Pimtaş A.Ş. OKAN üniversitesi ile aralarında Ar-Ge protokolu imzaladılar. 13.02.2017
# UHE İÇİN CNR-UNICERA FUARI KATILIM 23.01.2017
# TURGAY OLCAY 'ın UHE Yönetim Kurulu Başkanı olarak ST İnşşat dergisine verdiği röportaj. 19.01.2017
# UHE 13.GENEL KURUL DAVETİ 17.01.2017
# Başkanımız Turgay Olcay Lyon 2016 havuz fuarında Fuar organizatörü firmanın Yöneticisi Noemi Petite hanım ile birlikte. 17.11.2016
# Uhe Piscine Global Lyon 2016 Pool Summit toplantısında Başkan Turgay OLCAY ile temsil edildi. 16.11.2016
# EUSA Fotoğraf Yarışması Sonuçları 14.11.2016
# EUSA 2016 ATİNA TOPLANTISI 08.10.2016
# Eusa toplantısından fotoğraflar 08.10.2016
# Uhe derneğimiz Eusa nın 14. üyesi oldu 05.03.2016
# TS-13661 YÜRÜRLÜĞE GİRDİ 05.07.2015
# Uhe İzmir İftar yemeği yapıldı 03.07.2015
# Uhe Üyeleri Genel toplantısı 5 mayıs tarihinde yapıldı. 05.05.2015
# Havuz yaptiracaklarin dikkatine. 21.03.2015
# BAŞKANIN MEKTUBU 03.03.2015
# UHE 12.Genel Kurul Sonuç raporu 02.03.2015
# 12.Genel Kurul Duyurusu. 26.01.2015
Kamuoyunun dikkatineUlusal Havuz Enstitüsü Derneği
Perpa Ticaret Merkezi B Blok Kat: 5 No: 203 Okmeydanı / İstanbul / Türkiye

Tel : [+90] (212) 210 39 02 / 210 39 03 - Faks : [+90] (212) 222 61 47

E-posta : info@uhe.org.tr Web : www.uhe.org.tr

Istanbul, 24.06.2017


Saygıdeğer Kamuoyunun Dikkatine,

Öncelikle Sakarya / Akyazı’daki aquaparkta hemen bayram öncesinde meydana gelen üzücü olayla ilgili duygularımı paylaşmak isterim. Bu elim kazada hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına da sabırlar dilerim. Bundan sonra bize, yani havuz sektörünün tek çatı kuruluşu olan Ulusal Havuz Enstitüsü Derneği’ne, düşen, bu veya benzeri faciaların bir daha yaşanmaması için alınması gereken tedbirleri hatırlatmak, ama daha da önemlisi, yatırımcıların ve işletmecilerin doğru uygulamacılara ulaşmaları hususunda uyarılarda bulunmaktır.

Bu konuda ülkemizin 100’e yakın profesyonel firmasını bir çatı altında toplayan Ulusal Havuz Enstitüsü Derneği, 1995’ten beri havuzlar konusunda birçok talimatname ve yayın yaptığı, eğitimler verdiği gibi, konu hakkındaki standartların hazırlanmasında da bizzat rol almıştır.
Sakarya’daki olay maalesef can kayıpları ile sonuçlandığından, doğası gereği bir adli soruşturmanın konusu olmuştur. Bundan dolayı, devam eden soruşturmayı etkilememek adına olayın sebebi konusunda tahmin yürütmek doğru olmaz. Ancak olay olduğundan beri basında yer alan bazı teknik terimler hakkında kısa bir açıklama yapmak, daha sonra da havuz sektörü ve yürürlükteki standartlar hakkında daha detaylı bilgiler vermek isterim.

Basında sıklıkla bir “kaçak akım rölesi” kavramından bahsedilmektedir. Evet, insanların temasta olduğu elektrikli cihazlara enerji dağıtımı ve kontrol görevi gören elektrik panolarının tamamında ana enerji beslemesinin üzerinde 30 mA (miliamper) toleransı olan ve “hayat koruma” olarak da adlandırılan bir kaçak akım rölesi bulunmalıdır. Kaçak akım röleleri, basitçe anlatırsak, faz üzerinden geçen ve nötr üzerinden geri dönen akım arasındaki farkı, bir “fark ölçüm transformatörü” ile tespit eder. Eğer sistemde kaçak hiç yoksa ya da 30 mA’den küçük, tolere edilebilir bir kaçak varsa, devre kapalı kalır ve sistem çalışmaya devam eder. Ama sistemde 30 mA’den yüksek bir kaçak varsa, röle bunu ölçer, devreyi açar ve sistemdeki tüm cihazlara giden akımı keser. Bu rölenin varlığı, havuzun elektromekanik tesisatına bağlı cihazlardan bir elektrik kaçağı olması durumunda hayati tehlike yaşanmamasının bir sigortasıdır.

Ancak geçmişte, havuz kenarına olmaması gerektiği kadar yakın bulunan ve havuz tesisatından tamamen bağımsız elektrik hatlarından oluşan kaçakların havuz suyuna geçmesiyle de kazalar olmuştur. Bunun yanı sıra kamuoyunun muhtemelen hatırlayacağı gibi, geçtiğimiz yıllarda, havuz içerisinde, kaydırak ve benzeri su oyunları için emiş yapan süzgeç kapaklarının saçları çekmesi sonucu boğulma vakaları da maalesef yaşanmıştır.Dolayısı ile havuz mühendisliği, ya da havuzda oluşabilecek kazaları önleme işi, sadece elektrik veya sadece mekanik tedbirler almakla sınırlı değildir. Havuz başlı başına bir uzmanlık alanıdır, disiplinler arası koordinasyon ve bilgi gerektirir. Tamamen havuz konusuna özel standartlar vardır.

Önemli olan havuzu, inşaatı, çevresi, mekanik, elektrik tesisatı, kimyasal şartlandırma sistemi ile bir bütün olarak görebilmektir. Zaten hem Avrupa Birliği’nde, hem ülkemizde, bu konu ile ilgili çok detaylı standartlar bulunmaktadır. Bu standartlar arasında TS 13661 “Umuma Açık Yüzme ve Terapi Havuz Tesisleri İçin Kurallar”, umuma açık havuzların nasıl tasarlanması gerektiğini anlatmaktadır. Yine TS EN 15288-1 A1 “Yüzme Havuzları Bölüm 1 : Tasarım İçin Güvenlik Kuralları” ve 15288-2 “Yüzme Havuzları Bölüm 2: İşletme İçin Güvenlik Kuralları” güvenlikle ilgili kriterleri ortaya koymaktadır.

UHE (Ulusal Havuz Enstitüsü Derneği) üyeleri, yaptıkları havuzlarda bu talimatlar ve standartlara uyacaklarını peşinen taahhüt etmektedirler. Bunun yanı sıra derneğimiz, konu hakkında kamu kurum ve kuruluşlarının düzenlediği etkinliklerde katılımcı olmakta, konu ile ilgili sürekli teknik çalışmalar yürütmektedir.

Bundan önce olduğu gibi, bundan sonra da dernek olarak bu konuda kamu otoritesine her türlü desteği vermeye hazır olduğumuzu beyan ederiz. Ayrıca, benzer bir olayın yaşanmaması için hem havuz işletmecilerinin, hem yeni havuz yaptıracak yatırımcıların, havuzların yukarıda andığımız standartlara uygun olarak projelendirilmesini talep etmelerini ve mutlaka konunun uzmanı bir yüklenici ile çalışmalarını şiddetle tavsiye ederiz.

Saygılarımızla,

Ulusal Havuz Enstitüsü Derneği Adına
Korcan Kurtoğlu
Yönetim Kurulu Başkanı

Tarih: 24.06.2017  
UHE 13.GENEL KURUL SONUÇLARI VE BAŞKANIN MESAJI

Değerli Üyelerimiz;

Ulusal Havuz Enstitüsü Derneği’nin 13. Genel Kurulu’nu, % 50’ye yakın bir katılımla 25 Şubat 2017 tarihinde gerçekleştirdik. Öncelikle genel kurulumuza gösterdiğiniz bu ilgi için teşekkür ediyorum.

Bu yoğun katılımı, üyelerimizin ve sektörün bir çok problemleri olduğu, bunların çözümünün yine derneğimizde görüldüğü ve derneğimizden bir çok beklenti olduğu şeklinde de yorumluyorum. Genel kurulumuz esnasında dile getirilen eleştiri ve katkıları da üzerinde çalışmak üzere dikkatle not ettik.

Bunun yanı sıra, bendenize gösterdiğiniz teveccüh ve değerli oylarınız için ayrıca teşekkür ederim. Ben ve yönetim kurulumuz; genel kurula gelen, gelmeyen, şahsıma ve yönetim kurulu arkadaşlarıma oy veren, vermeyen siz değerli meslektaşlarımla birlikte; mümkün olduğunca kapsayıcı, katılımcı bir çalışma dönemi geçirmek için elimizden gelen gayreti göstereceğiz.

Hedeflerimiz ve çalışma programımızı önümüzdeki günlerde detaylı şekilde bilgilerinize sunacağız. Öncelikle sizleri kurulacak komisyonlar hakkında bilgilendirmek ve komisyonlara üyelik taleplerinizi almak için davet edeceğiz. Ancak özellikle belirtmek isterim ki, bu dönemde, her şeyden önce, üyelerimizin tamamının katılımına açık toplantıların sıklığını artırarak, tüm üyelerimizin beklentilerini öğrenmek ve çalışmalarımıza bunlara göre yön vermek esas niyetimizdir.

Bu çerçevede sizlere genel kurulun seçim ile ilgili sonuçlarını aktarmak isterim:

1- Dernek genel kurulumuz neticesinde derneğin yönetim, denetleme ve onur kurulları ile bu üç kurulun yedek üyeliklerine aday olan üyelerimizin aldığı oylar ekteki excel listesindeki gibidir.
2- En çok oyu alan ilk 4 kişi olan bendeniz, Sayın Fuat Akuzman, Sayın Turgay Olcay, Sayın Ali Akgün ile beşinciliği kendisiyle aynı oyu alan Sayın İbrahim Genco ile paylaşan ve aralarında çekilen kurayı kazanan Sayın Meltem Bölükbaşıoğlu yönetim kurulumuzu oluşturmuştur.
3- Yönetim kurulumuz, gerçekleştirdiği aynı tarihli ilk toplantıda görev dağılımı yaparak oy birliği ile bendenizi başkanlığa, Sayın Turgay Olcay’ı başkan yardımcılığına, Sayın Fuat Akuzman’ı genel sekreterliğe, Sayın Ali Akgün’ü saymanlığa getirmiştir.

Dönemimizde koyacağınız katkılar için şimdiden teşekkür eder, hepinize hayırlı işler dilerim.
Korcan KURTOĞLU
UHE Yönetim Kurulu adına
Başkan

Tarih: 27.02.2017  
UHE Y.K Başkanı Turgay Olcay ın İNŞAAT TRENDY mecmuasındaki röportajı.

Ulusal Havuz Enstitüsü(UHE)Y.K.B. Turgay Olcay;
Havuz Sektörü’nün Avrupa Pazarına Açılması İçin Yoğun Gayret Sarf Ediyoruz

Ulusal Havuz Enstitüsü 2016 yılında Avrupa Yüzme Havuzu Dernekleri Birliğine (EUSA)üye oldu. Üyelikle birlikte Avrupa’daki ortak standartları belirleyip, kullanılan teknolojileri daha çok takip etmeye başladık. Türk Havuz sektörü firmalarının Avrupa pazarına açılması için önemli katkılar sunmaya başladık. EUSA üyeliğinden sonra Avrupa Yüzme Havuzu ve Spa Dernekleri Birliğine de üye olduk. Yüzme Havuzu ve Spa imalatında Avrupa’daki ortak standartların belirlenip teknolojilerin birebir takip edilmesiyle Türk Havuzculuk sektörüne önemli katkılar sunmaya başladık ve bu hizmetimize devam edeceğiz.

Türk Havuz sektörü hakkında önemli bilgiler aktaran UHE yönetim Kurulu Başkanı Turgay Olcay sözlerine şöyle devam etti. Türkiye’de havuz alanında faaliyet gösteren irili ufaklı 1000 civarında firma var. Bu firmaların arasından ancak 50 civarı firma profesyonel havuz taahhüt işleri yapabilir.10 civarı firmada bu taahhüt işi yapan firmalara havuz ekipmanları üreten ya da ithal ederek tedarik eden firmalar. Geri kalan büyük sayı villaların çok olduğu bölgelerde ya da tatil beldeleri yakınındaki lokal küçük firmalar ile daha çok tamirat ve servis işi yapan firmalardan oluşuyor. Bizim UHE olarak çalışma gündemimizde bahsettiğim firmaların ulaşabildiğimiz kadarına Avrupa standartları ve teknolojilerinden bahsediyoruz. Sektörün bilgi ve teknik açıdan ilerlemesine katkı sağlamaya çalışıyoruz.

Bu bağlamda sektörümüzün standartları da var tabii ki. TS 13661 standardı daha önce yürürlükte olan TS 11899 standardının bir miktar revize edilmiş versiyonudur.Bu standart Avrupa’daki en üst standart olan Alman DIN-19643 ile uyumludur.Standart tek başına zorunlu olmadığı için bir anlam ifade etmeyebilir.Ancak özellikle devlet otoritesinin yada belediyelerin bu standarda atıfta bulunarak ihaleye çıkmaları ya da örneğin sosyal tesis havuzlarında bu standardın zorunlu olarak uygulanması gerektiği gibi bir yönetmeliğin Turizm sağlık ya da İçişleri gibi bir bakanlık tarafından çıkarılması genel sağlığımız açısından büyük katkı sağlayacaktır.Doğal olarak Havuzculuk sektörünün önünü de ciddi şekilde açacaktır.

Önümüzdeki süreçte havuz firmalarının büyük olanları daha da büyüyecek ve özellikle büyük müteahhitlere ve beş yıldızlı otel yatırımcılarına daha profesyonel hizmet verebiliyor olacak. Bu büyük havuz firmaları müşterilerine uygulamada yapabilen bir mimari ofis seviyesinde proje, görsel, danışmanlık gibi alanlarda destek verebilecek. Bu da profesyonel firmalar ile amatörler arasında ayırt edici bir çizgi olacak. Türkiye de ticari gündemin ilk sıralarında İnşaat sektörü ve Kentsel dönüşüm gelmekte. Kentsel dönüşümle orantılı olarak Havuzculuk sektörümüzde orantılı olarak büyüme ivmesi göstermekte. Havuz sektörü Kentsel dönüşümden önemli ölçüde payını alıyor. Kentsel dönüşümle birlikte nitelikli konutlarda Türkiye de artmaya başladı. Söz konusu nitelikli konut olunca haliyle fiyatlarda ona göre şekilleniyor ve yabancı yatırımcıya da pazarlanmak isteniyor. Son zamanlarda yabancı yatırımcıya konut satılmasında ciddi gelişmeler yaşandı ve bu gelişme Havuz sektörünü de olumlu şekilde etkiledi. Ancak nitelikli konutlar yaparken müteahhitler havuz yapımında da yüksek standartları oluşturmaları gerekiyor. Sıradan Havuz imalatları daha sonra sadece müteahhide problem çıkarmakla kalmıyor yapının ve projenin bütünlüğüne de zarar veriyor.

Tarih: 22.02.2017  
Forum Piscine 9.Pool &Spa kongresi ve Eusa Fotoğraf yarışması ödül töreni.

UHE Başkanı Turgay OLCAY 16-17 Şubat tarihlerinde İtalya nın Bologna şehrinde düzenlenen Forum Piscine 9.Pool &Spa kongresi ve Eusa Fotoğraf yarışması ödül törenine katılmış olup bu törende Domestik spa dalında ikincilik ödülü alan üyemiz Sankurt A.Ş.temsilcisi Kutluhan Kurtoğlu da katılarak firması adına ödülünü almıştır..

Tarih: 17.02.2017  
Üyelerimizden Pimtaş A.Ş. OKAN üniversitesi ile aralarında Ar-Ge protokolu imzaladılar.

Pimtaş Plastik ile Okan Üniversitesi arasında Ar-Ge protokolü imzalandı. Gebze Plastikçiler Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren Pimtaş A.Ş.’de Ar-Ge merkezinin faaliyete geçmesini öngören protokol törenine firma yetkililerinin yanı sıra Okan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şule Kut katıldı.
Pimtaş A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Şamil Tahmaz protokol imza töreninde yaptığı konuşmada, “Üretimde fark yaratabilmek için bilgiye dayalı inovasyon ve nitelikli insan gücüne ihtiyaç duyulmaktadır. Bugün toplanma sebebimiz de budur. Ülkemizin öncü kuruluşlarından Okan Üniversitesi ile Araştırma/Geliştirme/Proje yönetimi ve eğitim alanlarında işbirliği içinde olacağız” diye konuştu.
Tahmaz, Pimtaş firması ile ilgili olarak da, “40 yılı aşkın sanayi tecrübesiyle 30 bin metrekare kapalı alanda günde 100 ton üretim kapasitemiz bulunmaktadır. 90 ülkeye ihracat yapmakta, yurdumuzun 7 bölgesine inşaat, tarım, turizm ve endüstri alanında 8 bini aşkın ürün çeşidiyle faaliyet göstermektedir” dedi.

Okan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şule Kut da, bu projenin üniversite sanayi işbirliği adına örnek bir çalışma olduğunu belirterek, başarılı bir sonuç alınacağını söyledi. Konuşmaların ardından kurum temsilcileri, Ar-Ge işbirliğini öngören protokolü imzaladılar.

Tarih: 13.02.2017  
UHE İÇİN CNR-UNICERA FUARI KATILIM

Sayın Üyemiz,
Derneğimize CNR Holding isimli fuar firması tarafından yapılan teklif ekte bilgilerinize sunulmaktadır.
Derneğimiz üyeleri için UNICERA Seramik, Banyo, Mutfak fuarında havuz bölümünün açılması planlanmaktadır.
Bu konu ile ilgili görüşlerinizi ve istediğiniz m2 tutarlarını 25 Ocak 2017 Çarşamba saat 16:00’ya kadar dernek müdürümüz Sayın Ayhan Şeran’a iletilmesini saygılarımızla rica ederiz.

Turgay OLCAY
UHE Yön.Krl.Adına
Başkan

Tarih: 23.01.2017  
TURGAY OLCAY 'ın UHE Yönetim Kurulu Başkanı olarak ST İnşşat dergisine verdiği röportaj.

Tarih: 19.01.2017  
UHE 13.GENEL KURUL DAVETİ

Değerli üyelerimiz, Derneğimizin 13.Olağan Genel Kurulu UHE Tüzüğü 11.md.uyarınca 11 Şubat 2017 cumartesi günü Dernek Merkezimizde (PERPA) saat 11.00’de aşağıdaki gündeme göre yapılacaktır.Toplantıda çoğunluk sağlanamaması halinde çoğunluk şartı aranmayan ikinci toplantımız ise 25 şubat 2017 cumartesi günü aynı yer ve aynı saatte yapılacaktır.Yönetim ve Denetim kurulu üyelerimizin seçiminin de yapılacağı Genel Kurulumuza siz değerli üyelerimizin katkı koymak amacıyla katılımı büyük önem arzetmektedir.Saygılarımızla.

TOPLANTI GÜNDEMİ:
1.Açılış
2.Başkanlık divanı seçimi
3.Saygı duruşu ve İstiklal Marşı
4.Yönetim Kurulu ve Denetleme Kurulu faaliyet raporlarının okunması,müzakeresi ve yönetimin ibrası
5.Bilanço gelir ve gider hesaplarının görüşülmesi ve oylanması
6.Yeni dönem çalışma programı ile tahmini bütçenin görüşülmesi ve oylanması
7.Yönetim Kurulu,denetim kurulu ve onur kurulunun asıl ve yedek üyelerinin seçimi
8.Dilek ve temenniler
9.Kapanış


Tarih: 17.01.2017  
Başkanımız Turgay Olcay Lyon 2016 havuz fuarında Fuar organizatörü firmanın Yöneticisi Noemi Petite hanım ile birlikte.

Başkanımız Turgay Olcay Lyon 2016 havuz fuarında Fuar organizatörü firmanın Yöneticisi Noemi Petite hanım ile bir görüşme yapmıştır .Bu görüşmede İstanbul da Global bir fuar yapılabilir mi sorusunun üzerinde görüşler paylaşılmıştır.

Tarih: 17.11.2016  
Uhe Piscine Global Lyon 2016 Pool Summit toplantısında Başkan Turgay OLCAY ile temsil edildi.

Piscine Global Lyon 2016 Pool Summit toplantısında Başkan Turgay OLCAY Türkiyede havuz sektörü ile ilgili bir sunum yaparak Uhe derneğimizi ve Türkiyeyi tanıtmıştır.

Tarih: 16.11.2016  
EUSA Fotoğraf Yarışması Sonuçları

EUSA (European Union of Swimming Pool and Spa Associations)nın düzenlediği 2016 Avrupa resim yarışma sonuçları açıklandı ve UHE Türkiyeyi Domestic spa dalında temsil eden Sankurt firması Gümüş madalya ile 2.lik ödülüne layık bulunmuştur. Firma yetkilisi aynı zamanda Uhe Genel sekreteri Sayın Korcan Kurtoğlunu tebrik ediyor ve başarılarının devamını diliyoruz.

Tarih: 14.11.2016  
EUSA 2016 ATİNA TOPLANTISI

EUSA 2016 Ekim Ayı Toplantısı Atina\'da Yapıldı. Bu toplantıya UHE Derneğimizi temsilen Başkan Turgay OLCAY, Başkan yardımcısı Ali AKGÜN ve Geçen dönem başkanı Ö.Tarık KARAOĞLU katıldı. Oldukça başarılı geçen bu toplantıda, toplantıya katılan ülke temsilcilerine derneğimiz adına yaptırdığımız çifte kavrulmuş lokumlar hediye edildi.

Tarih: 08.10.2016  
Eusa toplantısından fotoğraflar

Eusa toplantısından fotoğraflar

Tarih: 08.10.2016  
Uhe derneğimiz Eusa nın 14. üyesi oldu

Sevgili Meslektaşlarımız,Belki bir çoğunuzun bildiği gibi Avrupa Birliği’ne bağlı olarak faaliyet gösteren EUSA (European Union of Swimming Pool and Spa Associations; Avrupa Yüzme Havuzu ve Spa Dernekleri Birliği) isimli merkezi bir kuruluş mevcut. Bu birliğin,Avrupa Birliği\'ne üye olan İngiltere, Almanya, Fransa, İtalya, İspanya havuz ve spa dernekleri başta olmak üzere 12 ülkenin yanı sıra Avrupa Birliği ile özel anlaşma çerçevesinde partner olan İsviçre’nin ulusal havuz derneği ile birlikte 13 üyesi vardır.Her iki senede bir dönem başkanı değişen bu kuruluşta dönem başkanlığını şu anda Yunanistan yürütmektedir. İkili ilişkiler ve bunun yanı sıra Yunanistan’ın havuzcular derneği başkanı ve yardımcısının gerçek birer Türk dostu olmaları neticesinde son dönemde temasımız oldukça sıklaştı.Bu ilişkilerin de katkısı ile dernek yönetim kurulumuz, aldığı karara istinaden, EUSA’nın 01.03.2016 tarihinde Atina\'da düzenlenen toplantısına iştirak etmiştir. Bu toplantıda yönetim kurulumuz tarafından derneğimiz ve Türk havuz sektörü ile ilgili bir sunum gerçekleştirilmiştir. Neticede, Yunanistan’ın önerisi ve özellikle İngiltere ve Almanya’nın desteği neticesinde Ulusal Havuz Enstitüsü Derneği, oybirliği ile EUSA (European Union of Swimming Pool and Spa Associations; Avrupa Yüzme Havuzu ve Spa Dernekleri Birliği) üyeliğine kabul edilmiştir. Şu anda birliğin Türkiye dahil toplam 14 üyesi vardır.EUSA, merkezi Belçika\'da olan, Avrupa Birliği\'ne bağlı olarak çalışan, dolayısı ile başta EN standartlarının yazarı olan CEN (Avrupa Standartları Komitesi) olmak üzere Avrupa Birliği\'nin kurumları ile birlikte çalışmaktadır.Özellikle şu anda yürürlükte olan özel havuzlar için yapım standardı, yazın yürürlüğe girecek olan özel havuzlar için su hazırlık tesisi standardı ve seneye yürürlüğe girecek olan hidromasaj havuzu standardının yazımında resmi katkısı olan tek meslek örgütüdür. Bilindiği gibi, Türkiye, tam üyelik adayı olarak bu normları yayın tarihinden itibaren bir yıl içerisinde kabul ederek TS -EN adı altında yürürlüğe koymakla yükümlüdür.Bu tip teknik desteklerin ve bazı temel normların oluşumunda katkı sunma hakkımızın yanı sıra, derneğimizin Avrupa Birliği nezdinde Türkiye’yi havuz ve spa konusunda tek temsilci olarak kabul edilmiş olması da başlı başına önemlidir.Bu çerçevede hem bu üyelik sayesinde sizlere sunabileceğimiz faydalar hem de yeni özel havuz normlarının tanıtılması ile ilgili fuar öncesi ve fuar süresince düzenleyeceğimiz faaliyetleri sizlere önümüzdeki günlerde duyuracağız.Yönetim kurulumuz, sektör büyüklüğü gibi konuları da gündeme getirerek bu birliğin yıllık aidatı olan 1800,-Euro’dan indirim talep etmiş ve 900,-Euro yıllık aidat ödemek üzere anlaşmıştır.Bu yeni işbirliğinin sektörümüze hayırlı olmasını dilerim.Saygılarımla

Uhe Yönetim Kurulu adına

Genel Sekreter

Korcan Kurtoğlu

Tarih: 05.03.2016  
TS-13661 YÜRÜRLÜĞE GİRDİ

“Saygıdeğer Meslektaşlarım,

18 sene kadar önce yine derneğimizin bünyesinde, teknik komisyonumuz tarafından hazırlanan TS 11899 numaralı standardımızın iki buçuk sene kadar önce TSE tarafından yürürlükten kaldırılmasından sonra geçirdiğimiz yeni standart hazırlığı sürecimiz, mutlu son ile neticelendi. Mayıs ayı başı itibarı ile resmileşen yeni numarası ile TS 13661; özellikle Kasım 2012’de değişikliğe uğrayan yeni DIN 19643 standardının ve tabii ki TS 11899’un ana çerçevesi üzerinde, ancak TSE’nin istediği yeni formata uygun, daha kısa ve pratik bir metin olarak derneğimizin teknik komisyonu tarafından hazırlandı, TSE standart hazırlık kuruluna sunuldu, tüm mütalaa süreçlerini tamamladı ve yayınlandı.

Standardın, yazımında kontrolümüz dışında özellikle de kuralların sıralamasında olan bir çok değişiklikten etkilenmeden, bir “havuzcu” gözü ile rahat okunması için de bildiğiniz gibi TS 13661’in içerik olarak birebir aynısı olan UHE 4 isimli talimatnameyi yayınladık. UHE 4 tüm üyelerimize gönderildi ve isteyenler olursa yine dernek merkezimizden Ayhan Bey ile iletişime geçerek sadece kargo ücretini ödemek kaydıyla ücretsiz olarak temin edebilirler.. TS 13661’i kanuni zorunluluktan dolayı internet sitemizde paylaşamıyoruz ya da mail olarak gönderemiyoruz. Ancak standardı arşivinde bulundurmak isteyenler TSE internet sayfasından 50,-TL ¬artı % 8 KDV karşılığında satın alabilirler.

Bundan sonra da teklif ve hesap raporlarınızda yürürlükte olan TS 13661’e atıf yapabilirsiniz. Bu standardın hazırlanmasında emeği geçen, özellikle 2013-2015 dönemi UHE teknik komisyonu ile yönetim kuruluna ve bundan önceki UHE 1, UHE 2, UHE 3 yayınları ile TS 11899’un hazırlayan tüm teknik komisyonlara ve yönetim kurullarına tekrar teşekkür eder, bu vesile ile hepinize hayırlı işler dilerim.

Saygılarımla,

Korcan Kurtoğlu

UHE Teknik Komisyonu Başkanı”

Tarih: 05.07.2015  
Uhe İzmir İftar yemeği yapıldı

Uhe Yönetim kurulu 03Temmuz 2015 tarihinde İzmir'de İzmirli Üyelerimiz ile Özdilek Wyndam otelinde İftar yemeğinde bulundu.Uhe Yönetim kurulundan Başkan Turgay Olcay,Başkan Yrd. Ali Akgün,Genel Sekreter Korcan Kurtoğlu ve Yönetim kurulu üyesi Reci Çabuk bey inde katıldığı bu iftar yemeğine İzmir dışından Geçen dönem Başkanı Sn Tarık Karaoğlu nun yanı sıra İzmirli üyelerimizden Fuat Akuzman,Mehmet İncedoğan,Güneş Ertaş ,Gemaş a.ş. Deniz Üstünes,Neta HavuzSuha Tortoç ve Uhe derneğimize üye olmayı arzu eden havuz firmaları katılmışlardır.
Bu iftar yemeğimize katılan Tüm Üye ve Misafirlerimize Uhe Yönetim Kurulu adına teşekkürlerimizi sunarım
Turgay Olcay
Başkan

Tarih: 03.07.2015  
Uhe Üyeleri Genel toplantısı 5 mayıs tarihinde yapıldı.

Uhe Yönetim kurulu olarak 5 mayıs tarihinde üyelerimizle birlikte sektörün sorunlarını görüşmek,üyeler arası ilişkiyi güçlendirmek amaçlı bir toplantı yapılmıştır Günaydın restorant etiler de yapılan bu toplantının devamında üyeler ile hoş sohbetli bir yemek yenilmiştir.
Bu yoğun iş sezonunda ve istanbul trafiğinde değerli vakitlerini harcıyarak sektöre katkı koymak amacıyla Toplantımıza katılan tüm üyelerimize Uhe yönetim kurulu adına şükranlarımı sunuyorum.
Başkan Turgay Olcay

Tarih: 05.05.2015  
Havuz yaptiracaklarin dikkatine.

Sayin Havuz yaptiracaklarin dikkatine;Dernegimiz uyesi olmadigi halde dernek logomuzu kullanan firmalarin oldugu tesbit edilmistir .Havuz yaptiracaginiz firmayi uye listemizden kolaylikla kontrol edebilirsiniz.

Tarih: 21.03.2015  
BAŞKANIN MEKTUBU

 


BAŞKANIN MEKTUBU:


 


03 Mart 2015


 


 


Saygıdeğer Ulusal Havuz Enstitüsü Üyelerimiz,


1997 yılından beri eksiksiz olarak tüm sorumluluklarımı yerine getirdiğim üyeliğimle birlikte; 2005  yılından beri Ulusal Havuz Enstitüsünde aktif olarak yer almaktayım.  2005-2009 yılları arası İç Anadolu Bölge Temsilciği görevini üstlenip, derneğimizi her ortamda en iyi şekilde temsil ettim. Havuz sektöründe faaliyet gösteren firmaların derneğimize üye olmaları için yoğun çalışmalar gerçekleştirmemin yanı sıra, 2 defa yüksek katılım gösterilmiş havuz operatörü eğitim seminerleri düzenledim. Derneğimizin 9.Genel Kurulunda yönetim kuruluna seçildim ve Sayın Ali Akgün başkanlığında görev aldım. 10.Genel Kurulda ise Sayın Tarık Karaoğlu başkanlığında olan yönetim kurulunda başkan yardımcısı olarak hizmet verdim. 11.Genel Kurulda ise yeniden seçilerek aynı göreve devam ettim. 2009 yılından beri düzenli olarak ayda 2 kez Ankara’dan İstanbul’a giderek derneğimizin toplantılarına katılmış bulunuyorum. Tüm bu süreçte elimden geldiğince UHE’ye katkıda bulunmaya gayret ettim ve Ankara’da sektörel konularımızla ilgili resmi makamlarla çalışmalar yaptım. 28 Şubat 2015 tarihinde gerçekleşmiş olan 12. Genel Kurulda birlikte seçildiğim yönetim kurulunun takdiriyle sektörümüzü geliştirmek üzere çalışmalar yapmak amacıyla tüm üyelerimizi temsil etmek üzere başkanlık görevini üstlendim. Görevde bulunacağımız 2 yıl içinde; derneğimizin tanınırlığını özellikle resmi makamlar nezdinde arttırmaya yönelik çalışmalar yapmayı ve üyelik ilişkilerini geliştirmeyi amaç edindik. Önümüzdeki bu süreçte hepinizin desteğini, katkılarını ve fikirlerini bizlerle paylaşmalarını bekliyorum.


 


Sevgi ve Saygılarımla;


 


Turgay OLCAY


 

Tarih: 03.03.2015  
UHE 12.Genel Kurul Sonuç raporu

UHE 12. OLAĞAN GENEL KURULU SONUÇ RAPORUDUR
UHE 12.Olağan Genel Kurulu (ertelemeli) 28 şubat 2015 tarihinde UHE Merkezi (PERPA)’nde toplanmıştır. Tüzük gereği her iki yılda bir yapılması gereken Olağan Genel Kurulda UHE yeni kurulları seçilmiş olup toplantı tutanağı özeti aşağıdadır.
1.Yeterli çoğunluğun mevcut olduğu görüldüğünden divan heyeti seçimi yapılmış ve Divan Başkanlığına Sayın M.Halit Calkı, Başkan yardımcılığına Sayın Şahin Aslandere ve yazmanlığa Sayın Bora Eyiel oy birliği ile seçilmişlerdir.
2.Gündem maddeleri gereği Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Ö.Tarık Karaoğlu faaliyet raporunu okumuş ve Sayın üyelerden Üzeyir Uludağ, Mustafa Karaman, Bora Eyiel, Halil Önder, Ali Akgün,ve Ethem Erkoç faaliyet raporu üzerine görüşlerini bildirmişlerdir.
3.Yapılan oylama sonucunda 11.Dönem faaliyet raporu oy birliği ile ibra edilmiştir.
4.Denetleme Kurulu raporu Sayın M.Halit Calkı tarafından okunmuş ve 11.Dönem denetleme raporu oy birliği ile ibra edilmiştir.
5.Bilanço gelir ,gider tabloları okunmuş ve oy birliği ile ibra edilmiştir.
6.Yeni dönem çalışma planı hakkında Sayın Korcan Kurtoğlu açıklama yapmış ve Ethem Erkoç ,Muzaffer Sarıbaş görüşlerini bildirmişlerdir.
7.Yeni dönemde aidatların 2013 ve 2014 yıllarında olduğu gibi 1200TL (Bin ikiyüz TL) olması oy birliği ile kabul edilmiştir.
8.Son olarak Kurulların seçimine geçilmiş ve seçim sonucunda aşağıdaki kurul üyeleri belirlenmiştir.
ASIL ÜYELER
YÖNETİM KURULU
Turgay Olcay
Ali Akgün
Korcan Kurtoğlu
İbrahim Genco
Recai Çabuk
DENETLEME KURULU
M.Halit Calkı
H.Tahsin Dedeoğlu
Feridun Diren
ONUR KURULU
Mustafa Karaman
Ethem Erkoç
Ö.Tarık Karaoğlu
YEDEK ÜYELER
YÖNETİM KURULU(YEDEK)
Halil Önder
Fuat Akuzman
Güneş Ertaş
Selahattin Çiftçi
Murat Kizir
DENETLEME KURULU (YEDEK)
Pelin Çivi
Ankari Bakır
Şahin Aslandere
ONUR KURULU(YEDEK)
Şamil Tahmaz
Çetin İlgün
Necmettin Çelebi

12.DÖNEM YÖNETİM KURULU İLK TOPLANTISI
Yönetim Kurulu ilk toplantısında kendi içinde seçimle görev bölümü yapmıştır.Buna göre;
UHE Yönetim Kurulu Başkanlığına Turgay Olcay
UHE Yön.Krl.Bşk.Yardımcılığına Ali Akgün
UHE Genel Sekreterliğine Korcan Kurtoğlu,
UHE Sayman üyeliğine İbrahim Genco
UHE Yön.Krl.Üyeliğine Recai Çabuk seçilmişlerdir.

Tarih: 02.03.2015  
12.Genel Kurul Duyurusu.

Dernek Olağan Genel Kurulu Toplantımızın 07.02.2015 cumartesi günü Dernek Merkezimizde (Perpa ) saat 11.00’de aşağıdaki gündemle toplanmasına Yönetim Kurulunca oy birliğiyle karar alınmıştır. İlk toplantıda çoğunluk sağlanamaması halinde çoğunluk şartı aranmayan ikinci toplantı 28 şubat 2015 cumartesi günü yine aynı yerde ve saatte yapılacaktır.Sayın üyelerimize önemle duyurulur.

TOPLANTI GÜNDEMİ:

1.Açılış

2.Başkanlık divanı seçimi

3.saygı duruşu ve İstiklal Marşı

4.Yönetim Kurulu ve Denetleme Kurulu faaliyet raporlarının okunması,müzakeresi ve yönetimin ibrası

5.Bilanço gelir ve gider hesaplarının görüşülmesi ve oylanması

6.yeni dönem çalışma programı ile tahmini bütçenin görüşülmesi ve oylanması

7.Yönetim Kurulu,denetim kurulu ve onur kurulunun asıl ve yedek üyelerinin seçimi

8.Dilek ve temenniler

9.Kapanış

Tarih: 26.01.2015  

UHE ÜYE GİRİŞİ

E-Posta :
Şifre :
Giriş   Üyelik Başvurusu | Şifremi Unuttum

FiRMA ARA